UNAKIT

Unakit, benekli bir yüzeye sahiptir, çoğunlukla yeşil, pembe ve beyaz renklerde karşımıza çıkar.Adını ilk kez keşfedildiği kuzey Corrolina’daki (ABD) Unaka dağ silsilesinden almıştır.Yarı değerli taş olarak sınıflandırılmasına rağmen, gerçekte bir kaya çeşididir ve ana kimyasal yapısı örnekten örneğe değişim gösterir.

Unakit başta önemli miktarda kuvarsında dahil olduğu epidot ve ortoklos birleşimlerinden meydana gelir.Onu değerli taş yapan epidot içeriğidir, ançak halen bir kaya olduğu için değeri ve kullanım alanları saf epidota göre daha sınırlıdır.En değerli unakıt parçaları, epidot ile aynı yeşil renge sahiptir.

KESİMİ

Unakit, mohs ölçeği’nde 7 oranında sertlik sağlayan minerallerden meydana gelmesine rağmen ,(Mosh Ölçeği’nde  kuvarsın  oranı 7;epidot 6.5,ortoklas ise 6.6.59) çekiç  ile vurulduğunda ya da benzer basınca maruz kaldığında kolaylıkla kırılabilir.Bölünüm olarak bilinen bu özellik burada hem yararlı he…

Daha fazla oku
  • 0

Yeşil Kuvars

Tüm Kadıköy taşları ve yeşil kuvars olarak bilinen elma  yeşili praz birer kuvars oluşumudur.Kelime İngilizce’ye Fransızca ve Latince ‘den gelmiştir, orijinal olarak Yunanca’da pırasa anlamına gelen “prason”kelimesinden türemiştir.

Yeşil kuvars eski dönemlerden beri bilinmektedir.Pliny the Elder(İ.Ö.23-79)Naturalis Historia adlı ansiklopedisinde bu taştan bahsetmiştir.Yuunanlılar ve Romalılar en kaliteli örnekleri oymalı bronşlar yapmak için kullanmıştır.Bu dönemden kalma bazı eserler günümüzde müzelerde sergilenmektedir.Genelde,en parlak parçalar süslemede, takılarda kullanılır ve bu çeşitler krizoprast olarak bilinir(chryso eski Yunanca’da altın anlamına gelmektedir.)

KESİMİ

En kaliteli krizoprast bir taş olarak takılarda kullanılmak için kaboşon kesim uygulanır.Praz daha seffaf olduğu için fasetli kesim tercih edilir.İlginç olan, değerli taş kalitesindeki krizoprast daha değerli olmasına rağmen yeşil kuvars Mineralinin daha ender…

Daha fazla oku
  • 0

YEŞİM

Yeşim çok farklı renklere sahip olabilir klasik taş açık yeşil tonundan koyu yeşile kadar çeşitlilik gösterir. En makbul olan yeşil tonudur.

KESİM

Birçok yeşim örneğinin yüzeyleri boyunca devam eden damarları bulunur. Bu parçalar ‘’ şerit yeşim ‘’ olarak tanımlanır, oyma  ve çeşitli takılarda tercih edilir. Bazı yeşimler kabaşon adı verilen kubbeli şekilde kesilir. Ancak taş   daha çok rengini arttıracak şekilde cilalanarak sergilenir. Yeşim , heykel , mozaik , çömlek , süs kutuları ve santranç taşlarının yapımında kullanılır.  Hatta orijinal halinde bırakılarak süs tabakalar halinde de saklanabilir. 

BİRÇOK RENGİN TAŞI

Yeşim hayal edebileceğiniz herhangi bir renkte olabilir. Gerçek renk , topraktan ilk çıkarıldığı sırada çevresinde olan minerallere bağlı olarak çok geniş bir yelpazede çeşitlilik gösterir. Örneğin kırmızı yeşim rengini içindeki güçlü kırmızı damarlarıyla bir demir oksit olan hemat…

Daha fazla oku
  • 0